×
×
×
- Strona
główna - Ogłoszenia
- O spółdzielni
- Organy
Statutowe - Akty
prawne - Sprawozdania
i plany - Kontakt
- Logowanie
do S.bit
O spółdzielni
Wspomnienia
Prof. dr hab. inż. Jerzy Brunon Bąk,
emerytowany profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej
1929-2021
Zmarł w sobotę 3 lipca 2021 r. Pogrzeb odbył się w piątek 9 lipca 2021 r. o godz. 11:00
w Rembertowie w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Grzybowej 1
Jeden z inicjatorów budowy naszego budynku. 3-go października 1961 roku w biurze notarialnym w imieniu Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Politechnika” wraz z Panem Jerzym Mieczysławem Sobczykiem, jako członek Zarządu Spółdzielni, podpisał akt notarialny sprzedaży gruntów pod naszym budynkiem.
Pracę w charakterze asystenta podjął 1 września 1952 r. (jeszcze przed dyplomem inżynierskim z 1953 r.) w tworzonej Katedrze Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. W późniejszym okresie (1970 r.) Katedrę przekształcono w Zakład Techniki Świetlnej w Instytucie Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym. Tak utworzony Zakład działa do dziś.
Po studiach magisterskich (1955 r.) doktoryzował się (1964 r.). Habilitację i stanowisko docenta uzyskał w 1969 r. Tytuł profesora – 1981 r. Stanowisko profesora zwyczajnego Politechniki Warszawskiej – 1995 r. W latach 1978–1997 – kierownik Zakładu Techniki Świetlnej. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Odejście z Uczelni – marzec 2006 r. W sumie 53 lata pracy dydaktycznej i naukowej w Politechnice Warszawskiej.
Cała Jego działalność była i jest związana z dziedziną Techniki Świetlnej. Pod kierunkiem prof. Tadeusza Oleszyńskiego brał znaczący udział w tworzeniu i rozwoju Katedry. W późniejszym okresie rozbudował i unowocześnił Zakład Techniki Świetlnej.
Stworzył szkołę wielokryteryjnego projektowania oświetlenia. Ma duży dorobek publikacyjny. Jest autorem (częściowo współautorem) licznych monografii, rozpraw, książek, poradników, skryptów oraz wielu artykułów i referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz publikacji i opracowań naukowo technicznych, także opracowań badawczych. M.in. napisał książkę „Technika oświetlania – wybrane zagadnienia oświetlania wnętrz” dla wszystkich praktyków i specjalistów zajmujących się projektowaniem oświetlenia, z pozycji świadomych projektantów.
Wypromował 10 doktorów. Prowadził również badania (lata 60.) w ośrodkach zagranicznych. Był nominowanym członkiem kilku Komitetów Technicznych CIE. Był członkiem Polskiego Komitetu Oświetleniowego. W ubiegłych latach (w kadencji 2014–2018) uczestniczył w Centralnym Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP.
© SM Polna 54