Organy Statutowe

Walne Zgromadzenie - regulamin

REGULAMIN
Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „POLNA”

§ 1

Walne Zgromadzenie działa na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 16 września 1982 roku Prawo Spółdzielcze ( Dz. U. Nr 54 z 1995 roku, poz. 288 z późniejszymi zmianami), Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „ POLNA ”, zwana dalej „Spółdzielnią” w szczególności § 32 – 40, oraz niniejszego regulaminu.

§ 2

  1. W Walnym Zgromadzeniu biorą udział:
    • członkowie Spółdzielni,
    • opiekunowie lub ustawowi przedstawiciele członków małoletnich lub ubezwłasnowolnionych.
  2. W Walnym Zgromadzeniu mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone.

§ 3

  1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przedstawiciel organu, zwołującego Walne Zgromadzenie.
  2. Otwierający obrady zarządza wybór Prezydium Walnego Zgromadzenia w składzie: przewodniczący, sekretarz i co najmniej jeden asesor.

§ 4

  1. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia poddaje pod głosowanie porządek obrad.
  2. Walne Zgromadzenie może:
    • skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy,
    • odroczyć poszczególne sprawy do następnego Walnego Zgromadzenia,
    • zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych proponowanym porządkiem obrad.
  3. Walne Zgromadzenie nie może wprowadzić do porządku obrad spraw, nie objętych zawiadomieniem o zwołaniu Walnego Zgromadzenia i porządku obrad.

§ 5

  1. Walne Zgromadzenie wybiera ze swojego grona:
    1. 1.1. Komisję Mandatowo – Skrutacyjną, do której zadań należy:
      • sprawdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zgromadzenia,
      • sprawdzenie listy obecności członków, stwierdzenie ważności mandatów obecnych i złożenie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdania z wnioskiem o zdolności podejmowania uchwał,
      • obliczanie wyników głosowań i dokonywanie innych czynności związanych z przeprowadzaniem głosowań
    2. 1.2. Komisję Wyborczą, jeżeli w porządku obrad przewidziane są wybory do Rady Nadzorczej. Zadaniem Komisji Wyborczej jest ustalenie listy kandydatów do Rady Nadzorczej,
    3. 1.3. Komisję Wnioskową, której zadaniem jest zebranie wniosków zgłaszanych na Walnym Zgromadzeniu. Walne Zgromadzenie może powierzyć obowiązki tej Komisji Prezydium Walnego Zgromadzenia
  2. Komisje wymienione w ust. 1 powoływane są w składach trzy osobowych., każda z nich wybiera ze swojego grona przewodniczącego.
  3. Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów. Członek Komisji może zgłosić odrębne zdanie do protokołu Komisji.
  4. Każda Komisja sporządza protokół ze swojej działalności, podpisany przez przewodniczącego i członków Komisji, który przekazuje się Przewodniczącemu Walnego Zgromadzenia
  5. Przewodniczący Komisji składają sprawozdania z czynności Komisji i mogą przedstawić wnioski bezpośrednio Walnemu Zgromadzeniu.
  6. W przypadku zgłoszenia kandydatury członka Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej do Rady Nadzorczej Spółdzielni i wyrażeniu zgody na kandydowanie, zainteresowany składa rezygnację z dalszego udziału w pracach Komisji. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia przeprowadza w takim przypadku wybory uzupełniające do Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej.

§ 6

  1. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia udziela głosu referentowi sprawy, zamieszczonej w danym punkcie porządku obrad. Następnie przewodniczący otwiera dyskusję nad danym punktem, udzielając głosu uczestnikom Walnego Zgromadzenia w kolejności ich zgłaszania się. Przewodniczący może udzielić głosu poza kolejnością przedstawicielom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Spółdzielni.
  2. Za zgodą obecnych, dyskusja może być prowadzona łącznie nad więcej niż jednym punktem porządku dziennego.
  3. W sprawach formalnych przewodniczący udziela głosu poza kolejnością. Do spraw formalnych zalicza się w szczególności sprawy dotyczące:
    • sposobu obradowania,
    • ograniczenia czasu przemówień,
    • zamknięcia listy dyskutantów,
    • przerwania dyskusji,
    • sposobu głosowania,
    • głosowania bez dyskusji,
    • kolejności i sposobu uchwalania wniosków,
    • zarządzania przerwy.
    W dyskusji nad wnioskami w sprawach formalnych oprócz wnioskodawcy mogą zabrać głos jedynie dwaj mówcy, jeden „za” oraz jeden „przeciw”.
  4. Przewodniczący może zwrócić uwagę mówcy odbiegającemu od tematu dyskusji lub przekraczającemu ustalony czas wypowiedzi. Mówcy nie stosującemu się do uwagi, przewodniczący może odebrać głos.

§ 7

  1. Po zakończeniu dyskusji, jeżeli punkt porządku obrad wymaga podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały, przewodniczący zarządza głosowanie. W pierwszej kolejności głosowane są wnioski dalej idące.
  2. Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie z wyjątkiem wyborów oraz odwoływania członków Rady Nadzorczej oraz członków Zarządu, którym nie udzielono absolutorium.
  3. Na wniosek członka obecnego na Walnym Zgromadzeniu, przewodniczący zarządza głosowanie tajne również w innych punktach objętych porządkiem obrad, o ile taki wniosek uzyska poparcie co najmniej 1/10 członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu.
  4. Uchwały Walnego Zgromadzenia dotyczące:
    1. 4.1. Statutu i likwidacji Spółdzielni podejmowane są większością 3/4 oddanych głosów ważnych,
    2. 4.2. Połączenia z inną spółdzielnią, odwołania członków Rady Nadzorczej podejmowane są większością 2/3 oddanych głosów ważnych,
    3. 4.3. pozostałe uchwały zapadają zwykłą większością oddanych głosów ważnych.
    4. 4.4. głosy wstrzymujących się nie są liczone.

§ 8

  1. Przy wyborach do Rady Nadzorczej prawo zgłaszania kandydata mają członkowie Spółdzielni. Po wyrażeniu przez zgłoszonego zgody, Komisja Wyborcza wpisuje go na listę kandydatów. Zgłoszony kandydat może nie wyrazić zgody na kandydowanie bez podania przyczyn. Zgłoszenie kandydata nieobecnego na Walnym Zgromadzeniu wymaga przedstawiena jego zgody na piśmie.
  2. Komisja Wyborcza sporządza listę kandydatów do Rady Nadzorczej w porządku alfabetycznym, którą przedstawia Walnemu Zgromadzeniu.
  3. Głosujący skreśla na kartce wyborczej nazwiska kandydatów, na których nie głosuje. Pozostawienie na kartce liczby nazwisk nie skreślonych większej od liczby miejsc w składzie Rady Nadzorczej, na które przeprowadzane są wybory, powoduje unieważnienie kartki wyborczej.
  4. Głosowanie tajne odbywa się przez włożenie kartki wyborczej do urny w obecności Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej.
  5. Komisja Mandatowo – Skrutacyjna oblicza liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów i sporządza ze swoich czynności protokół.
  6. Za osoby wybrane uważa się kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów.
  7. Przy równej liczbie głosów na ostatnie miejsce na liście o wyborze kandydata decyduje dodatkowe głosowanie.

§ 9

  1. Głosowanie nad odwołaniem członka Rady Nadzorczej lub członka Zarządu, któremu nie udzielono absolutorium, o którym mowa w § 7 ust.2, odbywa się w trybie tajnym. W tym celu Komisja Mandatowo – Skrutacyjna przygotowuje kartki zawierające sformułowanie „za odwołaniem” oraz „przeciw odwołaniu”. Głosujący skreślają sformułowanie, za którym nie głosują.
  2. Głosowanie tajne odbywa się przez włożenie kartki do głosowania do urny wyborczej w obecności Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej. Kartkę bez skreśleń lub ze skreśleniem obu sformułowań uważa się za nieważną.
  3. Komisja Mandatowo – Skrutacyjna oblicza liczbę ważnych głosów oddanych za odwołaniem i przeciw oraz sporządza ze swych czynności protokół.

§ 10

Sprawy dotyczące sposobu obradowania, nie objęte niniejszym regulaminem, rozstrzyga Prezydium Walnego Zgromadzenia zgodnie z ogólnymi zasadami obradowania.

§ 11

Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący ogłasza zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.

§ 12

  1. Z obrad sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz Walnego Zgromadzenia.
  2. Uchwały Walnego Zgromadzenia w sprawach wynikających ze stosunku członkostwa i innych, w których członkom przysługuje prawo odwołania, powinny być protokołowane wraz z uzasadnieniem.
  3. Każdy członek ma prawo wglądu do protokołów Walnego Zgromadzenia.
  4. Odpisy uchwał Prezydium Walnego Zgromadzenia dostarcza Zarządowi w ciągu pięciu dni od daty ich podjęcia.

§ 13

Niniejszy Regulamin Walnego Zgromadzenia został uchwalony przez Walne Zgromadzenie 28 stycznia 2004 roku. Regulamin obowiązuje z datą rejestracji Statutu.

SEKRETARZ WALNEGO ZGROMADZENIA

Irena Maryniak

PRZEWODNICZĄCY WALNEGO ZGROMADZENIA

Aleksander Łaski

Statut SM „ POLNA „ został zarejestrowany przez: SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XIX WYDZ. GOSPODARCZY w dniu:14.09.2004 r.

Do pobrania

Dokumenty w formacie PDF